Hogyan érdemes szakcikket olvasni?
Az ember mindig fél, hogy mit írjon hivatalosan az ilyen témákhoz, mert általában csak negatív kritikát kap érte kollégáktól és leendő kollégáktól egyaránt. Mégis mindenkinek olvasási csodaszerre van szüksége, mert sosem ér különben az elsajátítandó anyag végére. Éppen ezért röviden összefoglalom, hogy jelenleg mit gondolok a szakirodalmak olvasásáról:
Cikkolvasás gyakorlata
- Minden szakirodalom kapcsán négy fontos szakasz van: az absztrakt, a bevezetés, az értékelés és az irodalomjegyzék. Ezek elolvasása mindig kötelező. Az absztrakt elmondja, mit akartak a szerzők alkotni, a bevezetés, hogy mások ehhez képest - szerintük - mivel foglalkoztak, illetve a cikkben mi fog elhangzani, az értékelés pedig a megoldás sikerességét taglalja. Az irodalomjegyzéket pedig tessék úgy felfogni, hogy az az útjelző pózna a következő cikkekhez. A többi rész feldolgozása csak akkor izgalmas, ha konkrét probléma megoldása a cikkben tanyázik, minden egyéb esetben fakultatív program az olvasás.
- Ha viszont fel kell dolgozni... Akár cikk, akár könyv, akár szakdokumentáció: először mindig az ábrákat célszerű tanulmányozni. Egyrészt azért, mert a vizuális memóriája az embernek messze jobb minden szövegértelmezésnél, másrészt azért, mert az ábra sok le nem írt információt szokott tartalmazni. Az ábra megértése nem azt jelenti, hogy sikerült-e dekódolnunk a dobozokba írt szövegeket, hanem azt, hogy a leírtakban kik a szereplők, aktorok, milyen kommunikáció, kommunikációs csatorna, folyamatok, igények vannak jelen az ábrán, illetve mi hiányzik. Az igazán jó mérnök egy ábra alapján már megállapítja a modell lehetséges előnyeit és defektusait.
- A képnézegetés után célszerű elolvasni, hogy a szövegben hol hivatkoznak az ábrára, hol mondják el, hogy mit is akart mondani az ábra. Az nem szakcikk, ahol az ábrát nem magyarázzák el. Látni fogod, hogy amit Te kiolvastál belőle az amúgy nem teljesen azonos azzal, amit mondani akartak. Hol többet, hol kevesebbet olvasol ki belőle. Nagyon sok rutinnal mindig többet fogsz kiolvasni.
- Amint a képekkel végeztél, vesd bele Magad a példákba. Értsd meg, hogy mit akarnak mondani, milyen problémát próbálnak kiemelni. Vedd észre a cikkben, hogy milyen példák nem szerepelnek benne, pedig logikailag ott kellene lennie. A cikkírók ugyanis nem szeretik leírni, hogy mi nem működik, de implicit módon mindig belekódolják - akár tudatosan, akár tudat alatt is. A cikkek 99,8% nem hazudik (nagyot) az elért eredményekről - ugyanis a cikkíró pontosan egyszer vesztheti el a hitelét a közösség szemszögéből.
- A képnézegetésen túl, ha szükséges, és el kell mélyedni a megoldás részleteiben is, akkor az alábbi algoritmust érdemes követni.
- Alaposan tanulmányozd végig a jelölésrendszert és fogalmakat, amelyeket a cikk a bevezető után használ. Ha valami nem tiszta nézd meg a hivatkozott irodalmakat, hogy ki hol és mire vezette be a jelöléseket és fogalmakat. Amíg nem fogtad fel a rendszert, addig ne lépj tovább.
- Ha ez megvan, akkor nézd meg a példákat újra.
- A példák megértése után kezdj neki a tételek, modellek, eljárások, algoritmusok feldolgozásához, ebben a sorrendben.
- Cikkekben olykor vannak homályos pontok (nem a fejedben!!) - ezek általában a nem publikus szakmai titkokra vonatkoznak. Ha a homályos pontokat észrevetted, a cikket megértetted. Ha nem tudsz még jó kérdéseket, dilemmákat felvetni, még nem értetted meg a cikket.
Könyvolvasás gyakorlata
A könyv olvasása fentiekben annyiban tér el, hogy a könyv máshogy tagolt. Egy szakkönyvet sosem kiolvasni kell, hanem a releváns részeket alaposan megérteni. Éppen ezért a jó stratégia - szerintem - a következő:
- Olvasd el a tartalomjegyzéket, hogy hogyan van felépítve a könyv. Lehet, hogy rossz könyv van a kezedben :).
- Ezek után a bevezető jön, amiből mindig kiderül, hogy milyen szempontok alapján, milyen gondolatmenettel és céllal van elkészítve a könyv. Ha ez még mindig egybevág a Te elképzeléseddel, akkor lépj tovább.
- A bevezető és a tartalomjegyzék alapján a lehető legrövidebb úton, lineáris olvasással haladj. A bevezetőben leírják, hogy mely fejezetek épülnek egymásra, ebből a legrövidebb út kitalálható. Ha ilyen nem lenne (ez azért ciki), akkor menj a legfontosabb fejezethez (célfejezet) és olvass bele. Ha ismeretlen fogalommal találkoznál, akkor lépj annyi fejezetet vissza, ahol a fogalmat először használják. A fogalom megértése után vissza a célfejezethez. Több új fogalom esetében hasonlóan járj el.
--
KardkovacsZsolt - 14 Dec 2007