Kutatási alaplépések
Amikor beleássuk magunkat egy témába, akkor a "state-of-the-art" állapotot kötelező feltérképezni. Ezt sokan megteszik, de nem eléggé pontosan. Fontos ugyanis, hogy a napi tudás karbantartásához az újabb eredményeket kis fizikai erőfeszítéssel nyomon tudjuk követni és követhessük nyomon. Rengeteg módja van ennek, de a legfontosabb elemek a következők:
- Találd meg a témához leginkább illeszkedő potenciális kereső szavakat! Több is lehet, mindegyiket jegyezd fel, mert másnak is jó eséllyel ez ugrott be "először".
- Találj egy cikket (kiindulási pont) az adott kiindulási szavakra! A jó keresők a megfelelő cikket hozzák fel elsőnek.
- Írd fel a szerzőt, műhelyt, évszámot és fórumot (könyv, folyóirat, konferencia, kiadvány), akitől és amikor a cikk érkezett!
- Térj rá az irodalomjegyzékre, és keress ott szerzőket és címeket! Szerzőket, éveket, fórumokat jegyezd fel!
- Keress rá a cikkekre a weben és gyűjtsd be a cikkhez tartozó műhelyeket is!
- Ha a cikk új, letölthető és olvasható, akkor térj vissza 3. pontra az új cikkel a kezedben (redo).
- Ha többszörös találatod van, akkor az adott fórumhoz, szerzőhöz vagy műhelyhez tegyél csillagokat!
- Ha kb. 200 cikk keresésén túl vagy, akkor már látod a fontosabb személyeket, fórumokat és műhelyeket... Az utolsó (előtti) lépés már egyszerű: keresd meg a fontosabb műhelyek, fórumok, személyek honlapját és keress ott még cikkek után!
- A továbbiakban már csak ezeket a honlapokat érdemes figyelni, a letöltött cikkekből pedig elkezdődhet a "state-of-the-art" készítése.
Az igazán rutinos kollégák még hivatkozási fákat tesznek bele (ki kire szokott hivatkozni, ki kit olvas). A kutatóknak ezen kívül a cikkekhez, megfelelően súlyozva őket pl. olvasottság, hivatkozási szám, fórumok szerint
BibTex leírásokat is keresnek, és megszerkesztik maguk számára a tematikus irodalomforrást. Ezt a következő témában kutató is fel tudja ugyanis használni; nagyon praktikus megoldás.
State-of-the-art
Magyarországon szinte ismeretlen műfaj, de jó mérnöknek elengedhetetlen (ez is). A feladata az, hogy az ismert eljárásokat, termékeket, megközelítéseket, iskolákat azonosítsa, rendezze és közreadja új eredmények elérése céljából. Sajnos, Magyarországon mindenki azt hiszi, hogy csak ő foglalkozott a témával és senkinek nem jutott még eszébe az a zseniálisnak vélt ötlete, ami benne megfogalmazódott. A tények azonban azt mutatják, hogy 100 ötletünkből 98-ról már írtak valahol - sőt, lehet, hogy szabadalom és termék is van már belőle. Itt jelzem a kedves olvasónak, hogy amikor e sorokat írom (2008) Magyarország úgy 5-7 éves lemaradásban van a műszaki területeket túlnyomó többségét illetően a világhoz képest.
Miért van szükség state-of-the-art munkára? Azért, mert egy tématerület művelése során világosan kell látni minden eshetőséget. Ehhez meg kell teremteni
- egy egységes fogalmi bázist (ez többnyire a legnehezebb),
- azonosítani kell a jellemző, kulcsfontosságú problémákat, ütközési pontokat,
- fel kell állítani egy világos szempontrendszert, ami alapján vizsgálja az ember a megoldásokat,
- illetve a szempontrendszer szerint osztályozni, elképzeléseket azonosítani, és összehasonlítani kell megoldásokat.
Aki mindezeket nem látja világosan a témában, az mindig képes a kóklerságra az adott témában.
--
KardkovacsZsolt - 25 Apr 2008